ciscenje
23, април, 2017

Tis saveti: Prirodnim sredstvima uklonite kamenac iz svog domaćinstva

Kamenac je, naizgled, nerešiv problem većine domaćica koji nastaje zbog tvrde vode. Te dosadne, bele naslage teško je ukloniti. Poneka sredstva za čišćenje umeju da budu i preskupa, a da i dalje ne čiste najbolje.

Ukoliko želite da isprobate prirodne načine čišćenja svog doma, „Tis“ ima sjajne savete kako da se otarasite kamenca uz pomoć soda bikarbone, morske soli, soka od limuna i alkoholnog sirća. Prednosti ovakvog čišćenja su mnogostruke. Dom je čist, blistav i bez tragova kamenca, dok nema štetnih stastojaka koji loše utiču na životnu sredinu i zdravlje čoveka.

slavina

Kamenac u kupatilu

Potrebno Vam je 0.5l vode, 0.5l alkoholnog sirća i korica limuna koje ćete pomešati i sipati u bocu sa prskalicom. Možete dodati i 10 kapi eteričnog ulja po želji kako biste neutralisali oštar miris sirća. Tim sredstvom možete čistiti sanitarije u kupatilu, ali i u kuhinji.

Sudopera

Napravite pastu od 2 kašičice sode bikarbone i soka od pola limuna. Sudoperu istrljajte tom pastom, ostavite da odstoji 15 minuta i isperite vodom. Ukoliko na nekim mestima soda bikarbona nije uspela da odstrani deblje slojeve kamenca, istrljajte taj deo sunđerom natopljenim u alkoholno sirće. Dobro isperite vodom i osušite. Kamenac, takođe, možete da skinete pomoću morske soli pomešane sa sokom od jednog limuna.

Uklanjanje kamenca sa posuđa

Tragovi od kamenca se zbog tvrde vode talože, što se najviše vidi na čašama, šerpama i džezvi za kafu i čaj. Kako biste lakše izribali posuđe, sunđer natopite limunovim sokom i morskom solju. Posle ribanja posuđe isprite jakim mlazom vode.

sundjer

Radna ploča u kuhinji

Da biste lako i jednostavno uklonili nečistoće sa radne površine u kuhinji, sami možete napraviti sprej koji sprej koji bi Vam u tome pomogao. U veću bocu sa raspršivačem sipajte 3 dl alkoholnog sirća, 2 dl vode i 40 kapi eteričnog ulja po želji koji bi kamuflirao oštar miris sirća. Prljavu površinu isprskajte tom mešavinom i istrljajte sunđerom. Nema potrebe za ispiranje vodom.

Mašine za posuđe

Da biste sprečili kvarove na mašini za posuđe jednom mesečno treba da je osvežite tako što ćete mašinu isprazniti i starom četkicom za zube, koju ste umočili u alkoholno sirće, dobro oribati spoj oko vrata i mašine. Za uporne mrlje koristite pastu od soda bikarbone i limunovog soka. Zatim, na dno prazne mašine sipajte 2dl alkoholnog sirća, zatvorite vrata i uključite mašinu na pranje na najvišoj temperaturi. Ukoliko želite da odstranite neugodne mirise iz mašine za sudove, u pregradu za detardžent sipajte limontus i takođe izaberite opciju pranja na najvišoj temperaturi.

Mašine za veš

Sličan je princip kao kod mašine za posuđe. Delove zahvaćene kamencom trljajte četkicom koju ste potopili u alkoholno sirće ili pastom od soda bikarbone. U praznu mašinu u pregradu za pretpranje sipajte limontus, podesite temperaturu na 60 stepeni, isključite centrifugu i pustite mašinu da radi. Po završetku pretpranja, ispraznite vodu iz bubnja.

Share: